Čidel je nepřeberné množství, pomocníci kteří za nás spínají spotřebiče. Každý z nás se setkal s dveřmi které se nám sami otevřeli, světlem na chodbě které se rozsvítilo díky naší přítomnosti. Čidlo na tleskání je běžná věc a každý tak může mít doma trochu Sci-Fi.
Pohybová čidla zná každý a netřeba jej podrobně popisovat. Posuvné dveře v obchodech, chodbová světla v panelových doměch, halogenové lampy na zahradách či u garáží. Tyto čidla spínají jakýkoliv spotřebič (viděl jsem toto čidlo spínat v bludišti vysavač, slouží tak pro vylekání bloudících lidí). U čidel se dá nastavit intenzita okolního světla pro sepnutí, tzn. že například ve dne čidlo nereaguje na pohyb a sepne až ve tmě. Doba po kterou je spotřebič napájen proudem od sepnutí pohybu. A samotná citlivost senzoru pohybu. U čidla na tleskání je ještě nastavitelná citlivost zvuku. To je však někdy nepraktické, protože při největší citlivosti čidlo reaguje i na lidský hlas. Pokud se citlivost jemně pošteluje, je tento přístroj schopný reagovat pouze na tlesknutí které vydává velmi vysoký tón.
Panlux SL2150 |
Při koupi tohoto čidla je však potřeba malinká úprava. Požadujete-li spínání pouze tleskáním, je třeba např. papírkem zaslepit čidlo pohybové a zaklapnout kryt. Pokud tak neučiníte, čidlo bude snímat pohyb i zvuk zároveň.